Ładowanie...

Specjalistyczny Ośrodek Stomatologiczny w Bydgoszczy.

Czym skorupka za młodu … czyli jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej dziecka

bo o zdrowe należy dbać od najmłodszych lat, najlepiej wraz z stomatologiem w Bydgoszczy

 

Kiedy zaczynamy?
Czy przygodę z pielęgnacją dziecięcych zębów powinniśmy rozpocząć dopiero w momencie, gdy zakończy się proces ich wyrzynania? Oczywiście, że nie! Troszcząc się o higienę jamy ustnej już od pierwszych dni po narodzinach, nie tylko oswajamy dziecko z codziennymi zabiegami, ale także wspieramy proces prawidłowego i bezbolesnego wyrzynania się zębów mlecznych i stałych.


Dziecko zaczyna ząbkować ok. 6 miesiąca życia. Jednak troskę o prawidłową higienę jamy ustnej warto rozpocząć dużo wcześniej. Zaleca się przecieranie dziąseł wilgotną gazą po każdym mlecznym posiłku. Nie dajemy wtedy szans bakteriom na stały kontakt z dziąsłami dziecka, a także przyzwyczajamy naszą pociechę do cyklu regularnych zabiegów związanych z codzienną higieną.

W okresie ząbkowania warto dodatkowo masować dziąsła dziecka wilgotną gazą lub specjalną silikonową nakładką na palec. Taką nakładkę z wypustkami można dodatkowo schłodzić w lodówce. Masowanie przyniesie wtedy dziecku ulgę, przyspieszy proces wyrzynania się zębów, a także pomoże oczyścić zęby i dziąsła z resztek pokarmu.

Gdy tylko pojawią się pierwsze zęby możemy rozpocząć korzystanie ze szczoteczki z miękkim włosiem. Pierwszą wizytę u dentysty można zaplanować już między pierwszym a drugim rokiem życia dziecka. Pierwsze spotkanie ze stomatologiem będzie nakierowane na oswojenie dziecka z gabinetem i narzędziami dentystycznymi. Jest jednak niezwykle ważne, by oswoić strach przez późniejszymi zabiegami. Podczas pierwszej wizyty dentysta sprawdzi, czy zęby dziecka wyrzynają się prawidłowo oraz, czy nasza pielęgnacja jest wystarczająca.
Wyrzynanie się mleczaków, potrzebnych do dokładniejszego przeżuwania pierwszych pokarmów stałych, trwa do ok. 3. roku życia. Niech fakt, że mleczaki to zęby, które prędzej czy później wypadną, nie będzie naszą wymówką do odwlekania nauki zachowania prawidłowej higieny. Próchnica zębów mlecznych jest nie tylko bolesna, ale może prowadzić do poważniejszych infekcji zębów stałych. Ucz dziecko prawidłowej techniki szczotkowania. Naśladowanie dorosłych to najlepszy sposób nauki, jak również doskonała zabawa dla dziecka na tym etapie rozwoju. Pielęgnujcie zęby całą rodziną. Niech wieczorne lub poranne mycie zębów stanie się waszym wspólnym, rodzinnym rytuałem.


Mniej więcej po 6. urodzinach, naszemu dziecku zaczynają wypadać mleczaki na rzecz pierwszych zębów stałych. Ten proces może trwać nawet do osiągnięcia przez dziecko pełnoletniości. Zaleca się, by już wtedy rozpocząć regularne wizyty u stomatologa co 6 miesięcy. Wczesne wykrywanie problemów pozwoli na szybsze, skuteczniejsze i mniej bolesne leczenie. Wyrzynanie się zębów stałych to także dobry moment, by zaznajomić dziecko z techniką czyszczenia przestrzeni między-zębowych za pomocą nici dentystycznej. Oprócz nauki prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej, warto zwracać uwagę dziecku na wpływ jaki na stan jamy ustnej ma rodzaj i forma spożywanych pokarmów. Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych materiałów drukowanych i gier dopasowanych do wieku dziecka, pokazujących chociażby wpływ cukru na rozwój baterii w jamie ustnej, a także konsekwencje nieprawidłowej pielęgnacji tego obszaru.

Najważniejsze, by jak najwcześniej zaszczepić u dziecka entuzjastyczne podejście do codziennej higieny jamy ustnej. Pozwól dziecku, by samodzielnie wybrało swoją pastę i szczoteczkę. Pielęgnacja powinna wszystkim kojarzyć się z przyjemnością, a nie karą.
Niech codzienna higiena jamy ustnej stanie się zabawą. Wymyślaj kreatywne pomysły związane ze szczotkowaniem, płukaniem czy nitkowaniem zębów. Czasem zęby mogą być tajnymi agentami walczącymi z Szajką Pana Próchnicy, którzy ugrzęźli w toksycznej mazi i tylko my możemy uratować ich z opresji szczotkując dokładnie każdego „agenta”. Odrobina zdrowej rywalizacji pomaga kształtować pozytywne nawyki, które będą procentować w przyszłości.