Ładowanie...

Specjalistyczny Ośrodek Stomatologiczny w Bydgoszczy.

Domowe sposoby na ból zęba

Jak nasze babcie radziły sobie z bólem zęba? 5 domowych sposobów na ból

Zanim jeszcze bóle o słabym i średnim nasileniu zaczęto neutralizować za pomocą ibuprofenu, paracetamolu czy kwasu acetylosalicydowego, nasze prababcie i babcie radziły sobie stosując domowe, sprawdzone kuracje.

Sposoby na neutralizowanie bólu zęba ewoluowały przez wieki i w dużej mierze zależne były od regionu. W Europie zawsze wierzono w siłę ziół i okładów, w Chinach bolesne zabiegi wyrywania zębów, wspomagano z akupunkturą. Dziś nie trzeba sięgać po wyszukane metody, bo po wystąpieniu bólu, sięgamy zwykle po środki, które w aptece dostaniemy bez recepty.
Powodów, dla których nie warto za często sięgać po tego typu leki przeciwbólowe jest mnóstwo. Nasz przyzwyczajony do przyjmowania środków przeciwbólowych organizm, nie zawsze zareaguje na lek tak, jakbyśmy się tego spodziewali, czasem warto więc sięgnąć po sprawdzone sposoby naszych babć, które przecież niejednokrotnie musiały borykać się z silnymi bólami tygodniami, zanim udało im się dostać do specjalisty.
Jak radziły sobie z bólem zębów?

 

  1. Czosnek – naturalny antybiotyk na ból i przeciw bakteriom
    Czosnek można wykorzystać na różne sposoby, by uśmierzyć ból zęba.
    Pierwszym jest płukanka przygotowana z kilku zgniecionych ząbków czosnku i połowy szklanki ciepłej wody. Innym sposobem jest zgniecenie ząbka czosnku, kilku piórek cebuli z solą i wodą. Tak przygotowaną papkę wylewamy na wacik i przykładamy do bolącego zęba.
    Jak to się dzieje, że czosnek pomaga zwalczyć ból zęba? Przede wszystkim hamuje rozwój bakterii, które często są odpowiedzialne za ból w jamie ustnej. Czosnek pomaga też skutecznie zwalczać infekcje o podłożu wirusowym.
  2. Sól – na obrzęk
    Czasem jest tak, że ból zęba nie jest bardzo silny, jednak coś sprawia, że dziąsło czy wewnętrzna część policzka puchnie. Zanim jeszcze dowiemy się od stomatologa, na czym polega problem, możemy się owego obrzęku pozbyć. Najprostszym domowym sposobem będzie płukanka z soli i gorącej wody.
  3. Goździki – odtruwanie i redukcja bólu
    Goździki w lecznictwie zastosowali po raz pierwszy prawdopodobnie Chińczycy, którzy po prostu żuli tę przyprawę, by odświeżyć oddech i uśmierzyć ból zęba. Wśród wielu innych właściwości goździków, które doceniały nasze babcie była ich siła przeciwbakteryjna. Najczęściej, by zmniejszyć ból, żuło się goździk (jeden lub dwa), a następnie, kiedy zmiękł powoli rozgryzało, dziś stosuje się także olejek goździkowy, którym nasącza się wacik i przykłada na kilka minut do bolącego zęba.
  4. Imbir – odkaża i niweluje obrzęk
    Imbir co prawda przez nasze babcie nie stosowany był często, ale nie dlatego, że wątpiły one w jego lecznicze właściwości, ale z uwagi na jego niedostępność. Te, które go stosowały, doskonale zdawały sobie sprawę z tego, że dzięki imbirowi zmniejszyć można obrzęki oraz ból. Dość skuteczną metodą zwalczenia miejscowego bólu jest przygotowanie pasty ze startego imbiru oraz pieprzu. By stworzyć z tych dwóch składników maść, należy dodać nieco wody i tak przygotowaną mieszankę umieścić na waciku na bolącym zębie.
  5. Jodyna – w walce z bakteriami i grzybami
    Czasem bóle w jamie ustnej nie są ściśle związane z samymi zębami, a wynikają z małych ran dziąseł czy stanów zapalnych w okolicach zębów. W takich wypadkach jodyna działa prawie jak antybiotyk. Odkaża i ma właściwości antyseptyczne, co za tym idzie okład z jodyny, stosowany miejscowo szybko radzi sobie z bólem i oczyszcza dotknięte chorobą miejsce.

Poza powyższymi sposobami, nasze babcie stosowały też na uśmierzenie bólu zębów masaż łuku Kupidyna (miejsca nad górną wargą), okłady z lodu, tatarak, nalewki kamforowe i walerianowe czy napary z szałwii. A kiedy sięgały już po leki, przede wszystkim była to aspiryna.

 

Pamiętajmy, że w przypadku wystąpienia dolegliwości bólowej zęba najlepiej udać się na konsultację do swojego stomatologa.