Gdy ból przenika na wskroś… Nadwrażliwość zębów
Gdy ból przenika na wskroś… czyli kilka faktów na temat nadwrażliwość zębów
Przeszywający ból podczas jedzenia lub picia, mrowienie podczas wdychania zimnego powietrza, dyskomfort utrzymujący się lub pojawiający od czasu do czasu. Znasz to. Myślisz – tak być musi, ostatnio minęło, więc teraz też minie, starość nie radość, wytrzymam. Jednak nadwrażliwości zębów nie można lekceważyć. Ulgę mogą przynieść nie tylko specjalistyczne zabiegi stomatologiczne, ale także korekta codziennych zabiegów higienicznych.
Uwierz – nie musisz tak cierpieć!
Przyczyn bolesnej nadwrażliwości zębów może być kilka:
1. Zbyt agresywna pielęgnacja jamy ustnej
Używanie zbyt twardej szczoteczki, zbyt mocne szorowanie zębów, szczotkowanie zębów ruchami poziomymi, a nie wymiatającymi, używanie past o wysokim stopniu ścieralności, wybielanie zębów bez konsultacji ze stomatologiem… to tylko kilka przyczyn, które fundujemy sobie codziennie na własne życzenie. A wystarczą proste zmiany i bardziej czułe podejście do higieny zębów i dziąseł.
2. Zalegający kamień nazębny i choroby przyzębia
Jeżeli kamień nazębny nie jest regularnie usuwany w gabinecie stomatologicznym, może wciskać się nam pod zęby, powodując odsuwanie się dziąseł i odsłanianie unerwionych korzeni. Receptą są nie tylko regularne wizyty u dentysty, ale także codzienne nitkowanie zębów.
3. Osłabione szkliwo i próchnica.
Szkliwo stanowi zewnętrzną powłokę chroniącą wewnętrzną, bardziej porowatą część zęba. Osłabione szkliwo powoduje odsłanianie się kolejnych warstw zębiny. Strukturę zęba niszczy także nieleczona próchnica, która uszkadza kolejne warstwy tkanki. Zaniedbanie leczenia może prowadzić do procesów gnilnych wewnątrz miazgi zęba i całkowitej destrukcji tkanek.
4. Nawykowe zgrzytanie zębami i zaciskanie szczęki podczas snu
Niekontrolowane i nadmierne tarcie zębów szczęki o zęby żuchwy prowadzi nie tylko do stanów zwyrodnieniowych stawów, ale także do pękania szkliwa i uszkodzeń struktury zęba. Dlatego warto leczyć nie tylko to schorzenie, zwane profesjonalnie „bruksizmem”, ale także korygować wszelkie wady zgryzu.
5. Niewłaściwa dieta
Spożywanie nadmiernej ilości potraw kwaśnych i słodkich również osłabia nasze szkliwo. Owoce cytrusowe zawierają kwasy demineralizujące szkliwo, a cukier „oblepia” powierzchnię zęba warstwą, która stanowi idealną pożywkę dla bakterii powodujących próchnicę.
6. Wybielanie zębów
7. Wiek
Cofanie się dziąseł wraz z wiekiem to naturalny proces, którego nie unikniemy. Jednak niewłaściwa pielęgnacja zębów i dziąseł znacznie przyspiesza ten proces i sprawia, że jest bardziej uciążliwy. A tego możemy już uniknąć.
Jak stomatolog może nam pomóc? Po pierwsze – pokaże jak prawidłowo i delikatnie szczotkować zęby, zaleci odpowiednią pastę i płyn do płukania, usunie zalegający kamień nazębny oraz usunie wszelkie ubytki. Specjalista może także polakierować nam nasze zęby specjalnym preparatem wzmacniającym szkliwo, a także zamknąć odsłonięte kanaliki zębinowe.
Pamiętajmy, że nieleczona nadwrażliwość zębów może prowadzić do poważnych chorób zębów i dziąseł, a także do degradacji szkliwa. Zapalenie objawiające się obrzękiem i zaczerwienieniem dziąseł to już naprawdę ostatni dzwonek, by udać się do dentysty. Nie warto czekać i cierpieć w milczeniu wierząc, że problem minie. Bo on nie minie sam z siebie. Niestety.