Ozonoterapia w stomatologii – na czym polega leczenie ozonem?
Ozonoterapia jest stosowana w medycynie od wielu lat. Ozon w połączeniu z tlenem skutecznie zwalcza chorobotwórcze drobnoustroje, takie jak bakterie, grzyby czy wirusy. Ozon wykorzystujemy również w naszych gabinetach dentystycznych Stomatologia Sikorska. Umożliwia on nie tylko szybsze leczenie stanów chorobowych w jamie ustnej, ale również redukuje wczesną próchnicę. Na czym polega ozonoterapia w stomatologii i jakie efekty przynosi? Zachęcamy do lektury naszego artykułu!
Co to jest ozonoterapia i na czym polega?
Ozonoterapia (inaczej leczenie ozonem) polega na podaniu ozonu zmieszanego z tlenem za pomocą silikonowej łyżki. Zabieg ten jest w pełni bezbolesny, nieinwazyjny, dodatkowo wykazuje działanie przeciwbólowe oraz antyseptyczne.
Zastosowanie ozonoterapii w stomatologii
Terapię ozonową w stomatologii stosuje się w przypadku:
- leczenia aft, opryszczki, chorób dziąseł i przyzębia,
- znoszenie nadwrażliwości zębiny,
- profilaktyki próchnicy, zwłaszcza u dzieci,
- dezynfekcja uzupełnień protetycznych,
- szybsze gojenie tkanek podczas leczenia protetycznego, jak i po zabiegach chirurgicznych (w tym implantologii),
- wspomagania leczenia powikłań w postaci zapalenia zębodołu po ekstrakcji zęba,
- leczenia kanałowego (do odkażania leczonych kanałów korzeniowych).
Korzyści ze stosowania terapii ozonem
Ozonoterapia wykazuje przede wszystkim działanie bakteriobójcze, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Ozon jest skutecznym środkiem antyseptycznym, który zwiększa natlenienie tkanek, przyspieszając proces ich regeneracji. Ozonoterapia działa również przeciwbólowo i może zatrzymać przedłużające się krwawienie, np. po ekstrakcji zęba.
Terapia ozonem skutecznie zwalcza próchnicę, jednak warunkiem jest początkowa faza próchnicy – tylko w takim przypadku sprawdzi się ten zabieg. Warto również rozważyć ozonowanie jako działanie profilaktyczne u dzieci i dorosłych.
Przeciwwskazania do stosowania ozonoterapii
Choć zabieg podania ozonu jest w pełni bezpieczny, to istnieją pewne medyczne przeciwwskazania do jego zastosowania, między innymi w przypadku:
- astmy,
- chorób kardiologicznych, neurologicznych,
- nadczynności tarczycy,
- alergii na ozon,
- zaburzeń krzepnięcia,
- kobiet będących w ciąży.