Ładowanie...

Specjalistyczny Ośrodek Stomatologiczny w Bydgoszczy.

Zalecenia po wyrwaniu zęba

Życie po ekstrakcji…
… czyli zalecenia dentystyczne po wyrwaniu zęba

Stało się. Musiałeś go wyrwać. Oddałeś się w ręce swojego dentysty, a ten potraktował Cię najdelikatniej jak mógł. Wychodzisz z gabinetu i … czy wiesz, jak prawidłowo zaopiekować się pustym zębodołem?

ekstrakcja zęba w gabinecie w Bydgoszczy
Prawdopodobnie zamiast zęba masz w ustach tampon powstrzymujący krwawienie. Nie wypluwaj go przez ok. 30 minut. Pełni ważną rolę dla prawidłowego gojenia się zębodołu. Jednak nie wolno trzymać go dłużej niż zalecane pół godziny. Po usunięciu tamponu nie dotykaj i nie przepłukuj rany poekstrakcyjnej. Znajdujące się w niej skrzepy krwi, podobnie jak tampon, chronią nasz zębodół przed dalszym krwawieniem i zakażeniem bakteryjnym. Brak skrzepu (czyli tzw suchy zębodół) może doprowadzić do poważnych stanów zapalnych.

Przez dwie godziny od zabiegu nie możesz niczego jeść i pić. Przez całą dobę musisz unikać gorących i bardzo zimnych posiłków, a także spożywania napojów przez rurkę. Przez pierwsze dni ograniczaj przeżuwanie i zrezygnuj z bardzo twardego jedzenia. Ogranicz także wysiłek fizyczny oraz przebywanie w wysokich temperaturach. Pozwól, aby rana poekstrakcyjna zagoiła się prawidłowo.

Postaraj się nie szczotkować zębów przez pierwsze 12 godzin po zabiegu. Przez kolejne 12 godzin nie przepłukuj jamy ustnej. Gdy powrócisz już do standardowej, codziennej pielęgnacji jamy ustnej, szczotkuj bardzo delikatnie zęby sąsiadujące z pustym zębodołem. Aby nie doprowadzić do zakażeń bakteryjnych, możesz delikatnie płukać jamę ustną roztworem soli lub roztworem z wody utlenionej, rumiankiem, szałwią lub gotowymi preparatami z apteki (Corsodyl, Eludril, które zawierają w swoim składzie chlorheksydynę – działającą odkażająco). Absolutnie nie zasysaj śliny z zębodołu. Przez co najmniej dobę od zabiegu zrezygnuj z papierosów i alkoholu. Wszystko po to, by nie doprowadzić do stanu zapalnego w miejscu po zębie.

Co zrobić gdy znieczulenie przestało działać, a ból nie ustępuje? Spokojnie możesz zażyć dostępne bez recepty środki przeciwbólowe na bazie paracetamolu lub ibuprofenu. Należy unikać aspiryny, ponieważ dodatkowo rozrzedza krew. Jeżeli krwawienie z rany nie ustępuje, w jamie ustnej pojawił się obrzęk, a środki przeciwbólowe nie przynoszą wystarczającej ulgi, możesz przykładać do policzka zimne kompresy (nigdy gorące!). Mogą to być specjalne apteczne kompresy żelowe lub zwykły woreczek z mrożonkami bądź kostkami lodu. W przypadku przedłużającego się krwawienia, a także nieustępującego bólu, obrzęku lub gorączki, koniecznie zgłoś się do lekarza lub na pogotowie.

Przed zabiegiem usunięcia zęba warto omówić z dentystą formę uzupełnienia luki. Puste miejsce można wypełnić implantem lub protezą, ale można też zostawić puste ze względów ortodontycznych, gdy np. pozostałe zęby za bardzo na siebie nachodzą. Trzeba jednak kontrolować ustawienie zębów, ponieważ nieprawidłowości mogą doprowadzić do kłopotów z przeżuwaniem, bólów żuchwy lub skroni, pochylania się lub przekrzywiania innych zębów, a nawet do poważnych zmian zwyrodnieniowych.

Pamiętaj, że w razie wątpliwości najlepiej skontaktować się ze swoim dentystą !!!